Zajímá vás,
co se chystá
s budovou fakulty?

Sledujte novinky o připravované rekonstrukci!

FASÁDA A OKNA

Oprava fasády a oken je velkou investiční akcí, jejíž příprava probíhala několik let a jejíž realizace byla právě spuštěna. Výsledkem provedení všech promyšleně koordinovaných stavebních prací by měla být nejenom čistá a zářící omítka, ale především by se měla výrazně zlepšit kvalita vnitřního prostředí v zimě i v létě a v souvislosti s montáží funkčních a těsnících oken by mělo dojít k výrazným energetickým úsporám. Dodavatelem, který byl vybrán v souladu se zák. č. 134/2016 Sb., o veřejných zakázkách, je společnost Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.

Co přesně se bude dít a co to bude znamenat? 

Dojde k výměně větší části oken za repliky s lepšími energetickými vlastnostmi
(rozsah možných výměn byl určen povolením orgánu památkové péče) = energetické úspory. 

Část oken a dveří obvodového pláště, která nemůže být z důvodu památkové ochrany vyměněna,
bude repasována = údržba kulturní památky. 

V souladu s původními architektonickými plány bude opravena fasáda, a to včetně kamenných prvků a klempířských konstrukcí. Ze současného povrchu bude tryskáním suchým ledem odstraněna nepůvodní vrstva a bude doplněna historická fasáda tak, aby byly všechny povrchy sjednoceny. Dojde k opravám hydroizolace a povrchů hlavní terasy
a také k rekonstrukci „anglických dvorků“ kolem celého objektu = ochrana kulturní památky. 

Dojde ke statickému zajištění pilíře v průčelí fakulty a k opravě schodiště = zajištění bezpečnosti.

Nejčastější otázky a odpovědi

Projekt Fasáda a okna je velmi rozsáhlý a náročný, a to jak na administrativu, tak koordinaci jednotlivých realizací a navazující koordinaci akademického roku. Proto je zde seznam nejčastějších souvisejících otázek a odpovědí. S vědomím toho, že seznam není vyčerpávající, je zde stále také možnost pokládat individuální dotazy prostřednictvím formuláře, odpovědi na ty nejfrekventovanější budeme průběžně doplňovat. 

Ano, prezentace akce Fasáda a okna proběhla v úterý 1. 4. 2025, záznam tohoto setkání najdete zde.

Zhotovitel vytvoří harmonogram realizace stavby vždy minimálně na 3 měsíce dopředu a v návaznosti na něj se bude operativně nastavovat rozvrh jednotlivých místností v koordinaci se studijním a provozním oddělením. Je však vždy potřeba počítat s určitým “prvkem nejistoty” a s tím, že může docházet k následným úpravám rozvrhů operativně podle toho, jak budou probíhat samotné stavební práce.

Je zde snaha zachovat prezenční výuku v co možná největším rozsahu, ale nedá se vyloučit, že bude zčásti realizována i on-line formou. 

Zhotovitel je srozuměn s tím, že v době zkouškového období je nutné omezit veškeré hlučné práce v co možná největší míře. Pokud bychom ale zastavili stavební práce i v době výuky, nebylo by možné celou akci dokončit včas, což by mělo vliv na zajištěné financování. 

K dispozici je Studijní klub Celetná, Celetná 20, Praha 1, který je otevřen všem studentům, akademickým a vědeckým pracovníkům a ostatním zaměstnancům Univerzity Karlovy a je určen ke studiu a případném pořádání vzdělávacích akcí.

Případné další prostory jsou předmětem jednání.

Jedná se především o obnovení původního vzhledu objektu. Dojde k odstranění dodatečně nastříkané fasádní vrstvy (břízolitu). Opraveny či vyměněny budou také všechny klempířské a zámečnické konstrukce. Kamenné plochy budou očištěny, čímž dojde ke zvýraznění původního přírodního vzhledu kamenných prvků. Okna budou zvětšena a do určité míry nahrazena novými replikami oken stávajících. 

Samotné finální barevné provedení fasády bude v průběhu realizace vzorkováno Odborem památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy a Národním památkovým ústavem, které mají konečné slovo, co se vzhledu a barevností týče.

Provoz menzy bude omezen jen částečně, a to především vizuálně, neboť zde bude vystavěna dělící příčka tak, aby bylo možné menzu udržet v provozu i po dobu realizace. 

K omezení přístupnosti budovy pro studenty se zdravotním postižením by dojít nemělo.

Výměna oken v knihovně je koordinována tak, aby byla v průběhu jejich výměny polovina knihovny vždy přístupná. Může však pro určité období, které v tuto chvíli ještě není upřesněno, dojít k omezení víkendového provozu knihovny. 

Aktuální informace budou vždy dostupné a budou soustředěny na několika místech:
• Základní platformou pro shromažďování aktuálních informací je tato webová podstránka projektu revitalizace budovy PF UK – fakulta 2.0 věnovaná akci Fasáda a okna, prokliky na ni jsou dostupné na webu PF UK, intranetu i na sociálních sítích fakulty a projektu fakulta 2.0.
• Ve fyzické podobě bude seznam aktuálních změn a omezení umístěn na panelu ve foyer budovy, a to spolu s QR kódem odkazujícím na tuto webovou stránku.
• Tytéž informace budou zveřejněny také na sociálních sítích PF UK a Instagramu fakulta 2.0.

Stejně jako dosud, bude o aktuálním dění týkajícím se akce Fasáda a okna informováno prostřednictvím zápisů ze zasedání kolegia děkana a pomocí kanálů zmíněných v bodu 10. Vyučující, zaměstnankyně a zaměstnanci, kteří budou v daném období pracemi přímo dotčeni, budou provozním oddělením na tyto práce a termín jejich provádění v příslušných kancelářích s předstihem upozorněni.

Již během let 2025 a 2026 dojde nejen k realizaci projektu Fasáda a okna, ale současně (převážně v letních měsících) budou probíhat další dílčí projekty revitalizace, a to zejména tyto: 

• rekonstrukce učeben 23 a 220 (z projektu Rozvoj infrastrukturního zázemí doktorských studijních programů) – plánováno na rok 2025; 

rekonstrukce podlahy v posilovně (z projektu ERDF výzva pro VŠ – Kvalita) plánováno na rok 2025; 

rekonstrukce příček na studijním oddělení za účelem usnadnění přístupu osobám se specifickými potřebami (z projektu ERDF výzva pro VŠ – studenti se SP) – plánováno na rok 2025; 

• rekonstrukce učeben 101, 103, 300 (z projektu ERDF výzva pro VŠ – Kvalita) – plánováno na rok 2026; 

výměna osvětlení ve všech učebnách (z projektu ERDF výzva pro VŠ – Kvalita) – plánováno na rok 2026;

pořízení silent boxů (z projektu ERDF výzva pro VŠ – studenti se SP) – plánováno na rok 2026. 

Vedlejšími efekty stavebních prací jsou bohužel v tuto chvíli ve zvýšené míře hluk a jemný prach, který se navíc usazuje nejen v místě bezprostředně probíhajících prací, ale v celém objektu školy. Působí to zejména souběh výměny oken a tryskání fasády ve dvoře za účelem odstranění nepůvodní vrstvy.

Přes veškeré úsilí není možné šíření jemného prachu zcela zamezit. Zakrývání igelitem kýžený efekt nepřináší, neboť prach vzniká zejména kvůli tryskání, které probíhá pod tlakem a prach víří a „tlačí“ jej do všech směrů, a nečistoty pronikají do objektu jak komunikačními trasami (výtahem), tak otvory u repasovaných oken. A to bohužel i přes to, že jsou demontovaná okna po dobu demontáže kompletně krytována a zabedněna tak, aby se právě těmto problémům co nejvíce zabránilo. V průběhu prací se nám alespoň podařilo zajistit další a těsnější zajištění. Zintenzivnili jsme také úklidové práce, aby se zamezilo přenosu nečistot do dalších pater.

Celá situace by se měla zlepšit v první polovině července, kdy by měly být dokončeny nadměrně prašné práce ve dvoře. Následovat bude čištění venkovních fasád, které může způsobit zvýšenou prašnost v kancelářích, nebude už ale tolik docházet ke kolizím s repasemi a demontážemi oken. Prach během stavby bohužel zcela eliminovat nedokážeme, ale jak je výše shrnuto, snažíme se o jeho minimalizování.

Chcete se zeptat na něco dalšího?

Svůj dotaz vepište prosím do formuláře: